strona główna

                                   mirror skarabo.net        

audioretro.pl

kontakt 


        Pierwsza wersja strony powstała w 1999 roku, gdy jeszcze prowadziłem sklep audio w Tarnowie. Były to początki Internetu, wszystko było nowe, a z siecią łączyliśmy się przez modem telefoniczny Telekomunikacji Polskiej, pod ogólnodostępnym numerem 0-20 21 22. Było to drogie połączenie, bowiem impuls naliczany był co 3 minuty (wieczorem co 6 minut) a połączenie z Internetem blokowało linię telefoniczną, więc zapewne w pierwszych latach istnienia strona nie miała zbyt wielu odwiedzających.
     Stronę nazwałem "Audioton" i  traktowała o audio i o rozwijającym się właśnie  kinie domowym. Wtedy to,  pod koniec XX w. stały się dostępne wzmacniacze z analogowym jeszcze, systemem wielokanałowym. Niedługo potem miała premierę  płyta DVD, powstawały cyfrowe systemy wielokanałowe. 
     To co dzisiaj jest oczywiste, wtedy było nowością, stąd pomysł, by w Internecie przybliżyć temat miłośnikom filmu i muzyki.
     Strona obrastała w różne tematy. W międzyczasie modne stały się konstrukcje lampowe, które także mnie zainteresowały, bowiem często  miałem okazję posłuchać świetnie grających wzmacniaczy lampowych. 
     Zacząłem więc sam konstruować proste wzmacniacze i opisywać swoje wrażenia na stronie. Chciałem także przybliżyć technikę lampową szerszej rzeszy konstruktorów, stąd dział "audio retro" opisuje zagadnienia związane z podstawą techniki lampowej.

    Strona Audioton istniała 11 lat  Po rocznej przerwie w działaniu strony, postanowiłem (m. innymi, na prośbę wielu osób) reaktywować ją. Ponieważ nazwę "Audioton" używają firmy komercyjne, więc działała pod inną domeną - skarabo.net.
Zmieniłem nieco formułę, zrezygnowałem z części audio i kina domowego (część artykułów została przeklejona do strony rms.pl), zostawiłem natomiast część lampową.

     W 2022 r. znów zmiana nazwy - poszukując domeny bardziej odpowiedniej do treści tej strony, z niebyt dużej liczby dostępnych domen "okołolampowych" wybrałem "audioretro.pl".

Ponieważ strona skarabo.net istnieje od lat, a linki do tej strony w wyszukiwarkach są już znane, pozostawiam ją więc bez zmian.
Strona audioretro.pl będzie działać na razie jako mirror strony skarabo.net, oczywiście pod nowym już adresem.

       Stanisław Chrząszcz
    

     Można do mnie pisać na adres:

     poczta
(małpa)audioretro.pl
     lub:
     poczta(
małpa)skarabo.net      

     

Jeżeli ktoś miałby chęć napisać artykuł na temat własnych konstrukcji, to chętnie opublikuję na stronie, oczywiście z poszanowaniem jego praw autorskich.

powrót do góry >

I strona główna I audio retro I projekty audio I w wolnym czasie I warto odwiedzić I  

©  strona istnieje od 1999 r. | Projekt strony: S.C.  |  Wszelkie prawa zastrzeżone

 Strona  audioretro.pl  jest stroną hobbystyczną, więc nie wykorzystuję ciasteczek zapisanych na Twoim komputerze. Ale oczywiście w każdej chwili możesz je wyłączyć w swojej przeglądarce.